Model Number : AT89S52-24AU
Certification : ISO 9001
Place of Origin : original
MOQ : 1
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 165230
Delivery Time : 3
Packaging Details : 2000
Stock : 1000+
manufacturer : ATMEL
Package / box : QFP44
Application:
industrial control system
Automotive Electronic Control
Home appliance control
Instrumentation Control
Smart home control, etc
Conclusion:
Parameters:
Model: AT89S52-24AU
Process: CMOS
Number of digits: 8
Main frequency: 24MHz
Storage capacity: 8KB flash memory
IO ports: 32 programmable IO ports
Voltage range: 2.7V~5.5V